Mezinárodní konference zkoumala historické i současné využití přírodního prostředí ve vzdělávání
Ve dnech 19.–20. června 2025 se v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského (NPMK) v Praze uskutečnila mezinárodní konference „Příroda učitelka“, který se zabývala otázkami historického i současného využití přírodního prostředí a školních zahrad k výchově a vzdělávání.
Konferenci uspořádalo NPMK ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd, jehož ředitel, profesor Martin Holý, byl také autorem úvodního příspěvku, který se vztahoval k roli přírody v raně novověkém vzdělávání v českých zemích.
Zúčastnili se jí odborníci z osmi evropských zemí a 29 organizací – historici, pedagogové, odborníci na volnočasové vzdělávání i přírodovědci. Vždy ve dvou tematických sekcích zaznělo celkem 29 odborných příspěvků, které se věnovaly jak historickému vývoji školních zahrad, tak jejich současnému pedagogickému potenciálu a významu pro proces učení.
Konference tak nabídla také prostor pro sdílení a diskusi o dobré praxi historické i současné, kterou zastoupili svými příspěvky odborníci na ekologicko-výchovné programy.
Součástí doprovodného programu byla komentovaná prohlídka výstavy „Bzukot školních zahrad“ v prostorách pedagogického muzea a exkurze do palácových zahrad pod Pražským hradem.
Seznam zúčastněných organizací: Historický ústav AV ČR, Univerzita Pardubice, Fakulta humanitních studií UK, Eötvös Loránd University, Universität Trier, Universität Wien, Pädagogische Hochschule Karlsruhe, Katedra PVH a archivního studia FFUK, NPMK, Ostravská univerzita, V. Sukhomlynskyi State Scientific and Educational Library of Ukraine, T. H. Shevchenko National University – Chernihiv Colehiu, Rivne State University of Humanities, Historical Association of Slovenia, Slovenian School Museum, Národní archiv, Muzeum Prahy, Archeologický ústav AV ČR, Národní muzeum, Chaloupky, o.p.s, Jihočeská univerzita České Budějovice, Přírodní zahrada z.s., Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, University of Pannonia, Pedagogical Museum of Ukraine, Maison du Pere Castor, Muzeum regionu Valašsko, Asociace místních potravinových iniciativ, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
Vybrané příspěvky z konference budou publikovány v odborném recenzovaném časopise Historia Scholastica, který NPMK vydává dvakrát ročně.
Více informací naleznete na: www.historiascholastica.com
Více fotografií najdete ve FOTOGALERII.